SŁOWNIK POJĘĆ POLIGRAFICZNYCH

Aby nasza współpraca przebiegała sprawnie i bez niepotrzebnych niedomówień, przygotowaliśmy dla Państwa mały słownik z branży drukarskiej, który z pewnością ułatwi Państwu składanie zamówień, a nam realizację zleceń zgodnie z Państwa oczekiwaniami.

-A-

Apla – płaszczyzna zadrukowana w 100% jednym kolorem.

-B-

Bigowanie – wykonywanie trwałych wgnieceń w papierze o większej gramaturze (od 200 g), w celu ułatwienia ich zginania wzdłuż wyznaczonej linii. Dzięki temu unikniemy pękania papieru podczas składania.

-C-

CMYK – cztery podstawowe barwy farb stosowanych w procesie drukowania. Wybrany przez nas kolor lub odcień uzyskuje się poprzez łączenie farb podstawowych w odpowiednich proporcjach.

C – cyan (zielononiebieska)

M – magenta (purpurowa)

Y- yellow (żółta)

K – black (czarna lub tzw. key color)

-D-

DPI – dots per ich (ilość plamek przypadająca na jeden cal. Jednostka określająca rozdzielczość.

Druk cyfrowy

DTP – „desktop publishing”, czyli zakres prac związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów do druku, m.in. skład i łamanie, nanoszenie korekt, przygotowanie zdjęć, przygotowanie plików  w formacie PDF do druku.

-E-

EPS

-F-

Falcowanie

Frezowanie

Folia

-G-

Gramatura

Grawerowanie

-I-

Impozycja

-J-

-K-

Kaszerowanie

-L-

Laminowanie

-Ł-

-M-

-N-

-O-

Offset

-P-

Pantone

Paser

PDF

POS

Proof

-R-

Raster

RGB – (skrót z języka angielskiego od pierwszych liter red, green, blue – czerwony, zielony, niebieski), podstawowe barwy postrzegane przez ludzkie oko. Poprzez mieszanie trzech podstawowych składników światła kolorowego w różnych proporcjach i natężeniach można otrzymać teoretycznie każdą inną barwę. Z plików RGB nie drukuje się; należy przekonwertować plik na
przestrzeń barw CMYK.

-S-

Sitodruk

Spad

Sztancowanie

-T-

-U-

UV

-W-

Wykrojnik

-Z-